16 listopada 2018 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej racji uczniowie klas I – III pod kierunkiem Pani Hiacynty Jamróz przygotowali program poetycko – muzyczny pt. „Za naszą wolność”.
Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego. Później głos zabrała Pani Dyrektora Agnieszka Brzozowska, która wprowadziła wszystkich
w atmosferę tego patriotycznego święta. Po części oficjalnej rozpoczął się występ artystyczny. Mali aktorzy w sposób przystępny i obrazowy przybliżyli kolegom historię naszego kraju – począwszy od czasu zaborów, a skończywszy na roku 1918. Program był przedstawiony w bardzo ciekawej formie – uczniowie recytowali wiersze z efektami wizualnymi, śpiewali piosenki. Młodzież szkolna z zainteresowaniem i w skupieniu oglądała i wysłuchała tej szczególnej lekcji historii.
Po zakończonej akademii nadszedł czas na uroczystą galę wręczenia nagród
i dyplomów laureatom w Gminnym Konkursie z okazji 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Organizatorami konkursu byli: Wójt Gminy Mielec i Szkoła Podstawowa w Rydzowie, a jego adresatami – uczniowie szkół podstawowych naszej gminy. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach: oddziały przedszkolne i klasy I – III – konkurs plastyczny ph. „Moja mała Ojczyzna” oraz klasy IV – VIII – konkurs fotograficzny ph. „Piękno mojej małej Ojczyzny”.
Na  konkurs plastyczny wpłynęło 45 prac, zaś na konkurs fotograficzny 10 prac. 
 Spośród prac, które spełniały kryteria konkursu, komisja konkursowa w składzie Małgorzata Kania – fotograf, Agnieszka Brzozowska – dyrektor Szkoły, Hiacynta Jamróz – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, wyłoniła najładniejsze i przyznała:
NAGRODY – konkurs plastyczny ph. „Moja mała Ojczyzna”:  
Gabriela Zawisza – ZS w Chorzelowie 
Kinga Budak – ZS w Chorzelowie
Dominika Bukała – SP w Rydzowie
WYRÓŻNIENIA – konkurs plastyczny ph. „Moja mała Ojczyzna”:
Zuzanna Kwapisz – ZS w Woli Mieleckiej   
Jakub Ortyl – SP Książnice   
Renata Sawuła – ZSP w Rzędzianowicach
Konrad Bądzielewski – SP Rydzów     
Wojciech Kilian – SP Rydzów  
Julia Wilk – SP Rydzów     
Wiktor Brzycki – SP Rydzów
NAGRODY – konkurs fotograficzny ph. „Piękno mojej małej Ojczyzny”:
Nikola Łącz – ZSP w Rzędzianowicach
Weronika Ciejka – ZSP w Rzędzianowicach   
Adrian Bukała – SP w Rydzowie
Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu oraz ich opiekunom za wysiłek włożony
w przygotowanie pięknych prac, sponsorom: Panu Józefowi Piątkowi – Wójtowi Gminy Mielec, Zarządowi Kina Cinema 3D w Mielcu za ufundowanie nagród.
Zaś laureatom serdecznie gratulujemy talentu oraz ciekawych pomysłów.
/H. Jamróz/