Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób – czytajmy dzieciom! Chcąc podtrzymać i rozszerzyć zainteresowania literackie w naszej szkole corocznie realizowana jest ogólnopolska akcja: CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM. Nawiązana ścisła współpraca ze Szkolną Biblioteką oraz Gminną Biblioteką Publiczną w Podleszanach, nie tylko przybliża wychowankom literaturę, lecz także przyzwyczaja je do systematycznego kontaktu z książką, wpływa na wzrost zainteresowań czytelniczych, jak również zachęca rodziców do współdziałania z nauczycielem oraz dzieckiem podczas dowolnej aktywności.
16 maja 2019 roku odbył się XI KONKURS CZYTANIA, którego organizatorami były Panie: Teresa Kopacz, Renata Wójcik oraz Anna Wnuk. Poszczególni uczniowie czytali „Karetę z piernika” Wandy Chotomskiej. Na tę uroczystość została zaproszona Pani Maria Soluch – bibliotekarka Gminnej Biblioteki Publicznej w Podleszanach, Pani Anna Czerkies – była Radna oraz Agnieszka Brzozowska – dyrektor Szkoły Podstawowej w Rydzowie. Po zakończonym konkursie, jury przydzieliło uczestnikom w młodszej kategorii wiekowej w klasach 0-III: Julia Wilk z klasy I oraz Milena Czerkies z klasy III zdobyły I miejsce. II miejsce zajęła Gabriela Zboch z klasy „0”. III miejsce zajął Antoni Pawlicki z klasy II. Pozostali uczniowie otrzymali WYRÓŻNIENIA. W starszej kategorii wiekowej klas IV-VIII- I miejsce zajęła Milena Dąbek z klasy IV oraz Aleksandra Bigos z klasy VII. II miejsce zajęła Anna Krakowska z klasy IV oraz Dagmara Dragan z klasy V. III miejsce zajął Adrian Bukała z klasy VII. Pozostali uczestnicy z tej kategorii wiekowej otrzymali WYRÓŻNIENIA.
Należy nadmienić, że nagrody książkowe zostały ufundowane przez Bibliotekę Publiczną w Podleszanach.
Dzięki takim Kampaniom Społecznym wzrasta wzrost zainteresowań czytelniczych, jak również stanowi zachętę rodziców i uczniów do czynnego uczestnictwa w czytaniu. Książkowe świętowanie stało się ważnym szkolnym wydarzeniem, pretekstem do podkreślenia wartości i znaczenia książki na każdym etapie życia człowieka.
Wierzymy, że nasze działania pomogły uświadomić uczniom ogromną rolę i wartość czytania.
Dodatkowo Konkurs Czytelniczy uświetniła Madzia Rzeźnik z klasy „0”, śpiewając piosenki: Halleluja” Leonarda Cohena oraz „Kimkolwiek chcę być” Roksany Węgiel, które prezentowała na Konkursie Muzycznym w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Książnicach zdobywając DYPLOM NAGRODĘ. Madzia otrzymała gromkie brawa od nauczycieli i uczniów szkoły.

/ T. Kopacz /

XI