„Talk to me’’ to hasło promujące Europejski Dzień Języków Obcych, który po raz kolejny 26 września obchodzili uczniowie Szkoły Podstawowej w Rydzowie.
W 2001r. dzień 26 września został ogłoszony przez Radę Europy dorocznym Europejskim Dniem Języków. Wydarzenie to ma zwrócić uwagę na bogactwo języków w Europie: ponad 200 języków europejskich, 24 języki urzędowe UE, około 60 języków regionalnych, języków mniejszości i wiele innych języków, których używają osoby z innych części świata.
W tym roku organizatorzy święta języków  postawili  na sztuki plastyczne, ruch, muzykę i humor . Uczniowie w naszej szkoły wielokrotnie udowodnili, że język jest tworzywem i narzędziem kultury, który można kształtować i używać na wiele sposobów. Zademonstrowali również, iż uczenie się języków innych ludzi pomaga nam się wzajemnie zrozumieć, przekroczyć różnice kulturowe oraz przy okazji dobrze się bawić.
Uczniowie klasy ósmej zainscenizowali pełne dowcipu skecze, w których pokazali jak nieznajomość języków obcych może utrudnić nam funkcjonowanie w wydawałoby się zwykłych sytuacjach życiowych.
Nieco młodsi uczniowie mieli okazję wykazać się sprawnością językową rywalizując o wygraną w tzw. bieganym dyktandzie z języka angielskiego, a najmłodsi zaś, wzięli udział w konkursie plastycznym na najciekawszy rysunek flagi oraz słownik obrazkowy.
Dodatkowo każda klasa przygotowała filmik, w którym uczniowie nagrali pozdrowienia w kilku językach europejskich.
Nie zabrakło również demonstracji przygotowania potrawy kojarzonej z kulturą krajów niemieckojęzycznych oraz wspólnego śpiewania, które to wyzwoliło w uczestnikach wydarzenia najszczersze uczucie radości i wspólnoty.
Poczucie zadowolenia i satysfakcji dopełniły również nagrody w postaci słodyczy, nagród rzeczowych, zwłaszcza voucherów do kina, które z pewnością wykorzystane zostaną do obejrzenia obcojęzycznego filmu.
Tegoroczne obchody zorganizowane zostały przez Panie: Agnieszkę Brzozowską i Bernadettę Maj.

/A. Brzozowska/