Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek zachęca do włączenia się w kolejną edycję akcji społeczno-edukacyjnej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. To hołd dla ofiar, a jednocześnie wyraz pamięci o tragicznych wydarzeniach, zapisanych na kartach historii narodu polskiego. Dokładnie 39 lat temu w Polsce został wprowadzony stan wojenny przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego.

Każdego roku 13 grudnia o godz. 19. 30 Polacy zapalają znicze w domach, urzędach i miejscach użyteczności publicznej. Świece te są symbolem pamięci o wszystkich tych, którzy stracili życie lub w inny sposób ucierpieli w wyniku stanu wojennego.

Przedsięwzięcie nawiązuje do gestu, jakim na początku lat osiemdziesiątych Polacy i inni mieszkańcy Wolnego Świata wyrażali sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL. W oknach swoich domów stawiali symboliczne świece, aby dać wyraz solidarności z tysiącami internowanych i ich rodzinami.

38 lat temu symboliczne światełko pojawiło się również w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie. W ten sposób solidarność z rodakami cierpiącymi w kraju wyraził papież Jan Paweł II.

Pamiętajmy zatem o tych, którzy stanęli w obronie ideałów płacąc za to bólem i cierpieniem. Ich postawa przekonuje nas, jak i przyszłe pokolenia, że przemoc jest bezradna wobec pragnienia wolności.

/A. Gruszecka/