19 lutego po raz drugi obchodziliśmy nowe święto państwowe – Dzień Nauki Polskiej. Jest to data nieprzypadkowa, tego dnia w 1473 roku urodził się Mikołaj Kopernik, wybitny polski astronom z Torunia. „Teoria heliocentryczna, lampa naftowa czy odkrycie radu i polonu to tylko kilka przykładów licznych osiągnięć Polek i Polaków będących najlepszą wizytówką naszego kraju” – czytamy w uzasadnieniu ustawy. 

Należy podkreślić, iż przez stulecia nauka stanowiła kluczowy impuls do rozwoju intelektualnego, społecznego i gospodarczego. Działo się tak również w okolicznościach dla naszego narodu skrajnie trudnych. Podczas niszczących wojen, rozbiorów i okupacji nauka odgrywała istotną rolę w kształtowaniu kolejnych pokoleń polskich elit poczuwających się do odpowiedzialności za los wspólnoty – przypomnieli autorzy ustawy.  

Dzień Nauki Polskiej ma stanowić inspirację do pójścia w ślady polskich badaczy i wzmocnienie zainteresowania nauką. W związku z powyższym przyłączmy się do akcji MEiN i wspólnie odkrywajmy historię polskiej nauki. Aby to umożliwić Telewizyjna Jedynka zaprasza na nowy serial dokumentalny o polskich naukowcach i odkrywcach, którzy żyli i działali w pierwszej połowie XX wieku. Filmy z cyklu „Geniusze i marzyciele” będą prezentowane w TVP 1, w każdą środę o godz. 21:00 i powtarzane na antenie TVP Dokument. Materiały są dostępne także  w serwisie VOD TVP.

Serial przedstawia wynalazki i badania polskich uczonych, które przyczyniły się do rozwoju cywilizacji w dziedzinie nauk ścisłych, inżynierii i medycyny. Spośród wielu wybitnych Polaków poznamy dokonania: Henryka Magnuskiego Jana Czochralskiego, Stefana Banacha, Stefana Bryły, Ludwika Hirszfelda, Józefa Hofmanna, Antoniego Kocjana, Kazimierza Prószyńskiego, Zygmunta Puławskiego, Jana Szczepanika, Czesława i Tadeusza Tańskich.

/A. Gruszecka/