Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w akcję społeczno – edukacyjną „Żonkile” organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

Tegoroczna, już dziewiąta, edycja miała na celu nie tylko upamiętnienie 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku, lecz także podkreślenie roli, jaką odegrały w nim kobiety.

W ramach w/w akcji uczniowie klas I – II zapoznali się z opowiadaniem Z. Saneckiej „Pamięć drobinek”. Dzieci podczas zajęć miały okazję do rozmowy na temat pamięci i historii, zidentyfikowały i opisały postawy związane z odwagą, troską o innych, potrzebą zachowania pamięci. Na zakończenie zajęć wykonały papierowe żonkile.

Natomiast uczniowie klasy III wysłuchali słuchowiska opowiadania Justyny Bednarek pt. „Historia z pewnej ulicy”. Na zajęciach online dowiedzieli się kim są Żydzi i kim są osoby odznaczone medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W sposób podstawowy uzyskali  informacje na temat życia podczas II wojny światowej. Dzięki zajęciom dzieci miały okazję do rozmowy o pomaganiu, uczyły się nazywać własne emocje, które mogą pojawić się w trakcie pracy z trudnym tematem, jakim jest wojna. W ramach solidarności własnoręcznie wykonały żółte żonkile.

Zaś uczniowie klas IV – VIII na lekcji historii obejrzeli  2 filmy o tym wydarzeniu: „Muranów – dzielnica północna” oraz „Będę pisać”. Pozwoliło to na poznanie podstawowych informacji na temat powstania w getcie warszawskim oraz skłoniło  do refleksji i rozmowy na temat pomagania i roli przyjaźni w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami. Na koniec uczniowie w zeszytach rysowali symbol powstania, czyli żółty żonkil.

/H. Jamróz, M. Zalot, A. Pogoda, U. Aleksiej/