25 października 2021 roku gościliśmy w naszej szkole specjalistę w dziedzinie żywienia, panią dietetyk Agatę Anuszewską, reprezentującą Projekt Zdrowie! Polska sieć centrów dietetycznych! W zajęciach z dietetykiem wzięli udział uczniowie z klas I-III oraz IV-VIII. Celem spotkań było zwrócenie uwagi na prawidłowe odżywianie, zdrowy styl życia, dietę dostosowaną dla dzieci w wieku szkolnym oraz zapobieganie uzależnieniom od słodyczy i niezdrowych napojów. Formą zajęć był  interesujący wykład połączony z dyskusją na temat zasad prawidłowego odżywiania. Uczestnicy spotkań dowiedzieli się, jak ważną rolę w jadłospisie odgrywa dobrze skomponowane śniadanie aby dostarczało niezbędnej energii na początek dnia oraz odpowiednich składników do prawidłowego rozwoju młodego organizmu. Dzieci uzyskały informacje, co powinny ze sobą zabierać do szkoły na drugie śniadanie oraz jakich produktów powinny unikać lub je ograniczać, by długo cieszyć się witalnością i dobrym samopoczuciem. Dietetyczka interesująco i przystępnie przekazała informacje, w jaki sposób zamieniać „złe” produkty na lepsze, małokaloryczne i zdrowe zamienniki. Uczniowie dowiedzieli się też, jak układać pełnowartościowy jadłospis na cały dzień, jak dużą wartość ma woda i ile należy jej wypijać. Specjalistka ds. żywienia zwróciła uwagę jak ważną sprawą jest łączenie elementów zdrowego odżywiania z uprawianiem sportu. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły wykazali duże zainteresowanie tematem i chętnie wypowiadali się na temat zdrowego stylu życia. Poznali również zawód dietetyka w ramach orientacji zawodowej.

/M. Miodunka – Kobiernik/