Dnia 5 listopada 2021 r. odbyły się w naszej szkole warsztaty z języka angielskiego –zorganizowane z okazji „Guy Fawkes Day” (Dnia Guya Fawkesa) obchodzonego corocznie w Wielkiej Brytanii w ten właśnie dzień. Obchody te upamiętniają spisek prochowy z 1605 roku, zorganizowany przez angielskich katolików, którzy planowali dokonać zamachu na znienawidzonego protestanckiego króla Jakuba I i wysadzić budynki Parlamentu w Londynie. Spisek ten zakończył się jednak fiaskiem, Guy Fawkes został ujęty przez władze i skazany na śmierć przez powieszenie.
W Wielkiej Brytanii 5 listopada jest różnie nazywany: Dniem Guya Fawkesa, Nocą Guya Fawkesa czy Nocą Ognisk (Bonfire Night). Upamiętnia się go obchodami, podczas których na stosie płonie kukła Fawkesa, a w tle widać pokazy sztucznych ogni.

Uczniowie klasy VIII i VI brali udział w lekcji języka angielskiego realizowanej metodą escape roomu. Aby wydostać się z sali lekcyjnej ich zadaniem było poprawne rozwiązanie czterech zagadek związanych z Dniem Guya Fawkesa. Pierwsza stacja polegała na rozwiązaniu domina leksykalnego z wyrazami związanymi ze spiskiem prochowym. Druga stacja to zdania gramatyczne z luką. Po wybraniu właściwej odpowiedzi uczeń mógł odkodować hasło. Trzecia stacja polegała na przeczytaniu tekstu opisującego spisek prochowy i wybranie spośród proponowanych słów właściwego uzupełnienia tekstu. Dzięki temu uczniowie odkodowali kolejne hasło wymagane do opuszczenia klasy. Czwarta stacja to najtrudniejsze zadanie polegające na odkodowaniu tradycyjnego wiersza kojarzonego z Dniem Guya Fawkesa, gdzie podana jest tylko jedna litera. Uczniowie i z tym zadaniem świetnie dali sobie radę. Pracowali z zaangażowaniem kształcąc przy okazji swoje umiejętności współpracy. Lekcja okazała się ciekawym sposobem na poszerzenie swojej wiedzy kulturowej nt. Wielkiej Brytanii.

/M. Miodunka – Kobiernik/