Dzień Ziemi nazywany także Światowym Dniem Ziemi to największe ekologiczne święto obchodzone 22 kwietnia niemal na całym świecie. Celem święta jest zwrócenie uwagi mieszkańców Ziemi na ekologiczną stronę planety i promowanie postaw związanych z ochroną przyrody.

Warto zapamiętać, że hasłem tegorocznej 52. edycji Dnia Ziemi jest „ZAINWESTUJ W NASZĄ PLANETĘ”. Każdy z nas jest mieszkańcem Ziemi i powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan. CO MOŻEMY ZROBIĆ, BY POMÓC NASZEJ PLANECIE ?

Wystarczą małe zachowania proekologiczne. Wykonywane codziennie przez miliony ludzi na całym świecie mogą ocalić naszą planetę. Do najbardziej popularnych i najprostszych zadań sprzyjających ochronie środowiska należą:

Niekorzystanie z plastikowych toreb. Te rozkładają się nawet kilkaset lat. Dlatego lepiej na zakupy brać torby wielorazowego użytku.

  1. Naprawiajmy elektronikę czy sprzęt AGD, zamiast kupować nowy.

  2. Nie kupujmy ubrań w nadmiarze. Ich produkcja szkodzi planecie.

  3. Segregujmy śmieci w tym materiały odnawialne.

  4. Oszczędzajmy wodę i prąd.

  5. Sadźmy drzewa i krzewy.

  6. Troszczmy się o środowisko życia zwierząt.

  7. Poszerzajmy naszą wiedzę ekologiczną.

  8. Wybierajmy rower czy środki komunikacji publicznej zamiast własnego samochodu.

W naszej szkole z okazji DNIA ZIEMI został przeprowadzony konkurs plastyczny, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem uczniów klas 5 – 8. Spośród autorów wielu pięknych i oryginalnych prac nagrodzono następujących uczniów:

– WOJCIECH KILIAN (kl. 5) – I miejsce,

– NADZIEJA CHWAŁKO (kl. 8) – II miejsce,

– WOJCIECH FURMAN (kl. 7) – III miejsce,

– ANNA KRAKOWSKA (kl. 7) – wyróżnienie,

– IWONA JURKOWSKA (kl. 7) – wyróżnienie.

/A. Gruszecka/